GOSPODARKA i ŁAD PRZESTRZENNY

LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2022 r.:

1 217

-1,70%

do roku 2021

4 005

Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą

420

Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON

248

Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON

Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2022 r.

Stosowanie niższych niż maksymalne stawek podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych na terenie Gminy Jarocin stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego gminy. 


Należy podkreślić, że pomimo wzrostu (+3,6%) stawek maksymalnych dla podatku od środków transportowych, Gmina Jarocin zdecydowała się utrzymywać je na niskim poziomie. 


Sprzyjające warunki dla prowadzenia biznesu, nawet w okolicznościach kryzysu gospodarczego, potwierdza stały wzrost liczby podmiotów wpisanych w 2022 r. do rejestru REGON (3,3% więcej wpisów niż w roku ubiegłym, łącznie 5.329 wpisów). Utrzymanie wysokości obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju.

Wsparcie przedsiębiorczości

Inwestorzy I Tereny Inwestycyjne

Liczba pozyskanych inwestorów w 2022 r. wyniosła 13, co może świadczyć o atrakcyjności gminy Jarocin dla przedsiębiorców. 


Powierzchnia terenów inwestycyjnych wyniosła 191,8 ha. Tereny te służą wzmacnianiu sprzyjających uwarunkowań prowadzenia działalności gospodarczej w tym regionie. 

13

Pozyskani inwestorzy
w 2022 r.

191,8

Powierzchnia terenów inwestycyjnych w ha

Logo "Standardy Obsługi Inwestora w JST".

"Standardy obsługi inwestora w jednostkach samorządu terytorialego (JST) Województwa Wielkopolskiego" 

Projekt jest realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.


Celem projektu jest doskonalenie jakości procesu świadczenia usług administracyjnych istotnych dla obsługi inwestora w samorządzie terytorialnym. W ramach zadań znajdują się m.in. 

Program "Jarocińska witryna".

Jarocińska Witryna

Program jest skierowany do właścicieli, użytkowników wieczystych, dzierżawców i podmiotów zarządzających nieruchomościami na określonym obszarze Jarocina. 


Celem programu jest wsparcie wymiany, aranżacji lub dekoracji witryn oraz odnowienia fasad. W celu uzyskania dofinansowania, należy złożyć wniosek wraz z dokumentami, takimi jak kosztorys, dokumentacja fotograficzna, koncepcja graficzna i dokumenty potwierdzające prawa własności do nieruchomości. 


Dofinansowanie wynosi 20.000 zł i stanowi nie więcej niż 70% wartości inwestycji.

Elementem współpracy z biznesem w Gminie Jarocin jest także Jarocińska Karta Mieszkańca. Więcej na ten temat na podstronie Jarocińska Karta Mieszkańca 

Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery JaCEK

W Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie podpisano umowę na budowę Ośrodka Szkoleniowego: Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery JaCEK. 


To część projektu „Jarocin Miastem Jutra”. Ośrodek będzie realizować certyfikowane kursy i szkolenia. Jednym z priorytetów działania centrum będzie promowanie zawodów rzemieślniczych wśród uczniów szkół podstawowych.


Jarocińskie Centrum Edukacji Kariery to część szerszego projektu - „Jarocin - Miastem Jutra”, stworzonego z ogromnym udziałem jarocińskiej społeczności - mieszkańców, przedsiębiorców, młodzieży, lokalnych liderów i organizacji pozarządowych. 

Wizualizacja budynku Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kultury
Zdjęcie przedstawia mężczyzn siedzących przy stole.

Kurs Nauki Zawodu

Cech Rzemiosł Różnych w Jarocinie - w ramach naboru uczniów  do szkoły branżowej pierwszego stopnia na rok szkolny 2022-2023 - pozyskał 310 uczniów, którzy będą odbywać praktyczną naukę zawodu w 260 zakładach rzemieślniczych z zrzeszonych w CRR. 


Kurs stanowi jedno z przedsięwzięć w ramach projektu "Jarocin - Miastem Jutra" finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach Programu Rozwój lokalny.

Zdjęcie przedstawia mężczyzn stojących w sali szkolnej.

zarządzanie przestrzenią

W gminie obowiązywało 39 MPZP, co może wpłynąć na kształtowanie przestrzeni w sposób zaplanowany i kontrolowany. 


W 2022 r. nie uchwalono nowych MPZP, jednak jeden plan został zmieniony, co może wpłynąć na dostępność terenów inwestycyjnych w wybranych miejscach. 


Powierzchnia gminy, która została objęta MPZP w 2022 r. wyniosła 1.609,8 ha, co stanowi około 8% powierzchni całej gminy, a liczba wydanych decyzji WZ (264) i ICP (64) wskazuje na aktywność inwestycyjną w gminie. 

Te dane wskazują na to, że Gmina Jarocin jest atrakcyjnym miejscem dla inwestycji, a jednocześnie dba o kontrolowany i zrównoważony rozwój przestrzenny.

39

Liczba MPZP 

obowiązujących

1

Liczba planów 

zmienionych

1 609,8

Powierzchnia objęta 

MPZP (ha)

8 %

Powierzchnia gminy 

objęta MPZP

Miejscowe Plany Zagospodarowania przestrzennego

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Kliknij w mapę, aby zobaczyć wykaz

TERENY ZIELONE

73,53

Powierzchnia terenów zieleni (ha)

1 341

Powierzchnia terenów chronionych (ha)

Nasadzenie drzew przy drogach i na rynku

Jedną z flagowych inwestycji w zakresie terenów zielonych Gminy Jarocin było nasadzenie blisko 500 drzew. 


400 lip drobnolistnych zostało posadzonych przy Alei Światowego Dnia Roweru, ul. Wielkopolskiej w Jarocinie, ul. Ogrodowej w Golinie oraz na placach zabaw przy ul. Zagonowej w Jarocinie i ul. Szkolnej w Cielczy. Dodatkowo, kolejne 100 jarząbów szwedzkich zostało posadzonych przy ul. Jarząbionowej w Wilkowyi.

Film pokazuje przebieg sadzenia nowych drzew wzdłuż dróg w gminie Jarocin.

W centrum Jarocina pod koniec 2022 r. rozpoczęto sadzenie 160 drzew. Pochodzą one z holenderskiej szkółki. Są w tym: grab pospolity, platan klonolistny, dąb błotny, tulipanowiec amerykański, lipa drobnolistna i wierzba biała. 


Planowane jest również posadzenie około 23 tysięcy sztuk krzewów i 19 tysięcy bylin, a także trawników i łąki kwietnej o powierzchni około 620 m².

Zalew w Roszkowie

W Kamienicy Kultury 28 września przeprowadzono spotkanie konsultacyjne w sprawie zagospodarowania na cele rekreacyjne terenu wokół zalewu w Roszkowie. 


Projekt opracowuje Ludmiła Styczyńska z firmy Integra z Poznania. Koszt to około 60 tys. złotych. Projekt przewiduje m.in. taras widokowy, plażę, pomost, kładkę, boisko do piłki siatkowej, plac zabaw, ścieżkę edukacyjną, elementy małej architektury, parking z przebudową drogi dojazdowej i oświetlenie terenu. Przedsięwzięcie ma obejmować zagospodarowanie obszaru dla potrzeb sportów wodnych oraz siedzibę klubu żeglarskiego "Wodnik", który już prowadzi zajęcia dla dzieci na zalewie w Roszkowie.

Plakat "Spotkanie konsultacyjne w sprawie zagospodarowania terenu".

Park w Wilkowyi

Gmina Jarocin planuje rewitalizację zabytkowego parku w Wilkowyi. 


W ramach umowy z firmą Strefa Zieleni z Kościana, zostanie opracowany projekt budowlano-architektoniczny, wykonany kosztorys inwestorski oraz uzyskane odpowiednie pozwolenia i uzgodnienia z Wojewódzkim Wielkopolskim Konserwatorem Zabytków w Poznaniu. Prace obejmą rewitalizację 0,66 ha parku, której celem jest przywrócenie walorów przyrodniczo-historycznych parku. 


Zakres prac obejmuje odtworzenie i budowę ścieżek parkowych w ich historycznym przebiegu, nasadzenia roślin i drzew, założenie trawników, montaż ławek i koszy na odpady. Prace rewitalizacyjne rozpoczęto w 2022 r.

Zdjęcie wierz kościoła w parku w Wilkowyi.

Park Szubianki

W parku przy ulicy Szubianki w Jarocinie trwają prace nad rewitalizacją. Docelowo, park ma stać się miejscem bardziej przyjaznym mieszkańcom oraz zapewnić wypoczynek i rekreację. Planowane jest posadzenie ponad 50 tysięcy nowych roślin, w tym 27 drzew, prawie 20 tysięcy krzewów i ponad 35 tysięcy bylin. 


Część terenu zostanie zmieniona w trawniki parkowe i łąki kwietne, a powstaną też nowe ścieżki i kładki. W parku zostaną również ustawione nowe ławki, stojaki na rowery, tablice botaniczne, hotele dla owadów oraz kosze na śmieci. Koszt całego zadania wynosi blisko 3,5 miliona złotych. Prace zakończono na początku 2023 r.

 park kieszonkowy na skrzyżowaniu ulic Do Zdroju i Wrzosowej

W przestrzeni o trójkątnym kształcie, wokół ścieżek o mineralnej nawierzchni posadzone zostały nowe drzewa, byliny i rośliny cebulowe. Wzdłuż ścieżek pojawiły się ławki, kosze na odpadki i stojaki na rowery. Park otoczony jest trawnikami i łąkami kwietnymi.


Proekologiczna inwestycja realizowana była równolegle z przebudową łącznika dróg, biegnącego w tej części miasta. Dodatkowo, w ramach przebudowy ciągu ulic od Św. Ducha, poprzez Maratońską, Wrzosową i Kasztanową posadzonych zostało ponad 200 drzew i tysiące krzewów. Wzdłuż nowego łącznika pojawiły się szpalery: klonów polnych, lipy drobnolistnej oraz dębów czerwonych, powstały rabaty z krzewami, różami, bylinami i trawami ozdobnymi, trawniki, trawniki regenerowane i łąki kwietne.

Mapka przedstawia Park Kieszonkowy w Jarocinie.
Zdjęcie Parku Kieszonkowego w Jarocinie.

Ogrody działkowe w Jarocinie to miejsce wypoczynku dla wielu rodzin, a przede wszystkim poza parkami i skwerami zielone płuca naszego miasta. Co roku gmina Jarocin przekazuje środki dla ogrodów na ich modernizację i poprawę funkcjonalności. 


W 2022 r. z budżetu gminy do trzech jarocińskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych przekazano łącznie 16 tys. złotych.

Zdjęcie ogrodu działkowego.

Referat Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Jarocinie, wsparł akcję sprzątania świata, która w 2022 r. odbyła się pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”. Referat zapewnił niezbędne materiały, jak worki oraz rękawice.  Akcja ma na celu promowanie działań, które zmniejszą negatywny wpływ na środowisko poprzez nieśmiecenie i edukację ekologiczną na temat prawidłowej segregacji.

Program "Sprzątanie świata".