DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

wydatki na kulturę w 2022 r.

10 867 868

-19,08%

do roku 2021

jarocin festiwal 

Działo się... 

HISTORIA FESTIWALU

W czerwcu 1970 r. w Jarocinie odbyła się pierwsza edycja Wielkopolskich Rytmów Młodych. Był to lokalny przegląd młodych kapel zorganizowany siłami miejscowych animatorów kultury, jednak już w ciągu dekady stał się imprezą muzyczną znaną w całym kraju. W Jarocinie gościli wtedy między innymi Niebiesko-Czarni, Anawa, Ada Rusowicz czy Kasa Chorych.

Kolejna dekada – lata 80. XX wieku to czas największego rozkwitu festiwalu, który wówczas przybiera nazwę Festiwalu Muzyków Rockowych. Jarocin stał się najważniejszym miejscem dla fanów polskiej muzyki alternatywnej. Tu spotykali się młodzi z całego kraju, by posłuchać piosenek, które nie były nadawane w audycjach radiowych i o których nie mówiło się w oficjalnych mediach komunistycznych. Dla młodzieży lat 80. Jarocin był, wyjątkową w PRL-u, przestrzenią wolności. Młode pokolenie buntowników, zgrupowanych w różnych subkulturach, przyjeżdżało do Jarocina, by przez chwilę poczuć atmosferę luzu, tolerancji i wolności.

Każdego roku blisko 20-tysięczna publiczność mogła oklaskiwać debiutujące zespoły, które do dziś zajmują ważne miejsce w historii rocka w Polsce. Siekiera, Dżem, TSA, Dezerter, KAT, Kult, Armia to zaledwie kilka kapel, które wyznaczały poziom artystyczny festiwalu. Ostatnia edycja wydarzenia w XX wieku miała miejsce w 1994 r.

Od 2005 r. Jarocin Festiwal na nowo znalazł się w kalendarzu ważnych muzycznych wydarzeń na polskim rynku muzycznym. Każdego lata do Jarocina zjeżdżają fani muzyki, odnajdując na scenie udany mariaż uznanych gwiazd rocka z debiutantami. Bogatą historię jarocińskich festiwali prezentuje wystawa w multimedialnym muzeum – Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie.

Zdjęcie przedstawia widownie bawiącą się na koncercie.
Zdjęcie przedstawia koncert.

JAROCIN FESTIWAL 2022

13-17.07.2022 r.

Jarocin Festiwal to przede wszystkim trzydniowa uczta dla fanów muzyki, od kilku lat już nie tylko punkowej i rockowej. Na jarocińskich scenach występują artyści reprezentujący różne gatunki muzyczne począwszy od folku i popu poprzez rap, reggae i muzykę elektroniczną aż po rock i metal.

Piątkowe koncerty rozpoczęła rock-alternatywna grupa The Poks z Krakowa. Następnie publikę porwał Ikarus Feel z Lublina, charakteryzujący się w muzyce rock, alternatywna czy inne. Kolejny artysta - Czesław Śpiewa – tego Pana raczej nie trzeba przedstawiać, ten polsko -duński muzyk tworzy trudną do sklasyfikowania oryginalną muzykę, zawierającą elementy kabaretu, popu i rocka. Przed jarocińską publicznością wystąpił nie pierwszy raz i jak zawsze przyjęty został bardzo entuzjastycznie. Publiczność porwała również Monika Brodka, która pierwszy raz gościa na deskach jarocińskiego festiwalu. Następnie na scenie wystąpiła formacja Włochaty, która pierwszy raz stanęła na jarocińskiej dużej scenie w 1993 r. po otrzymaniu wyróżnienia w konkursie młodych kapel. Kolejnym artystą, który zawładnął sceną był Artur Rojek, jego energetyczny występ rozgrzał wszystkich do czerwoności. Przyszedł czas na legendę polskiego rocka, pod sceną ostro się zakurzyło od tańczących pogo, gdy na scenie zagrał Illusion. Gdańska formacja jest w świetnej formie. Zwieńczeniem piątkowych koncertów był występ ukraińskiej grupy hip hopowej z Kałusza, która jest laureatem tegorocznej edycji konkursu Piosenki Eurowizji. Warto zaznaczyć, że w obliczu trwającej na Ukrainie wojny, występ ten miał szczególny wymiar zarówno dla artystów jak i publiczności. W piątek na małej scenie zagrały również kapele: Lochy i Smoki, Hedone i Flapjack. 

Sobotnie, deszczowe chmury rozwiały już pierwsze energetyczne koncerty. Hańba, krakowska grupa grająca muzykę punkrockową, folkową, klezmerską porwała jarocińską publiczność. Następnie po raz kolejny „ogień” tym razem na dużej scenie pokazała Wrona wyróżniona w Jarocińskich Rytmach Młodych. Następnie po 9 latach na scenę w Jarocinie powróciła grupa Dr Misio z charyzmatycznym front menem  Arkadiuszem Jakubikiem. Swoją energię za sceny publiczności przekazała także Mery Spolsky. Przyszedł czas na legendy Jarocina…kolejno zagrali Sztywny Pal Azji, Piżama Porno i punk rockowy KSU. Drugi dzień festiwalu zakończył występ świętującego 35-lecie działalności zespołu Ira. Na małej scenie zagrali: Ye.stem, Spokój i The Stubs.

Ostatni dzień festiwalu to wielosmakowa uczta dla fanów zróżnicowanych nurtów muzycznych. Łagodnie folkowo w stylu R&bB rozpoczęłą Kathia reprezentująca zwycięzców tegorocznych rytmów młodych. Następnie na scenę wkroczył Hunter, zespół wykonujący muzykę z pogranicza thrash i heavy metalu. Publiczność porwał również wystep Kaśki Sochackiej. I kolejny rockowy klasyk na scenie – Kobranocka, która w Jarocinie zagrała siódmy raz od 1986 r. Dużo kontrowersji pojawiało się przed występem kolejnego artysty Ralph Kamiński wykonujący muzykę z pogranicza alternatywnego popu zaskoczył jarocińską publiczność doskonale wpisując się w klimat festiwalu, „Bal u Rafała” na długo zapadnie w pamięć uczestnikom koncertu. Zakończenie festiwalu to dwie legendy na scenie, najpierw Dżem, który niczym w „Wehikule czasu” przeniósł wszystkich w inny wymiar rocka i bluesa. Zwieńczeniem jednak okazał się niemalże dwugodzinny koncert Kultu. Kazik Staszewki jak zwykle porwał jarocińską publiczność.

Na małej scenie zagrali: Kaszel, Pleasure Trap, Rat Kru i CF98.

Tradycyjnie w ostatni dzień festiwalu w ruinach kościoła p. w. Św. Ducha odprawiona została msza święta w intencji zmarłych muzyków.

Jarocin Festiwal 2022 zakończył się z rekordową frekwencją w historii, było około 20.000 uczestników! 

Zobaczcie to jeszcze raz!

JAROCIN FESTIWAL 2022 - imprezy towarzyszące

13-17.07.2022 r.

Jarocin Festiwal to nie tylko koncerty na scenach, w tych dniach całe miasto „kipi” kulturą. Przez cały czas trwania imprezy goście festiwalowi i mieszkańcy mogli uczestniczyć w szeregu wystaw i spotkań.

Dla zwiedzających otworem stał Pałac Radolińskich ze Strefą Odkrywania Wyobraźni i Aktywności.  Dużym zainteresowaniem, szczególnie tych po raz pierwszy odwiedzających Jarocin, cieszyła się wystawa stała w Spichlerzu Polskiego Rocka oraz wystawa fotograficzna Mateusza Adamiaka, który za fotografiach uwiecznił wydarzenia z Jarocin Festiwal 2021. W spichlerzu odbywały się także spotkania z muzykami występującymi na tegorocznych scenach Jarocina. W trakcie jednego z nich Spichlerz wzbogacił się o kolejny cenny eksponat – gitarę podarowaną przez Jarosława Kisińskiego lidera zespołu Sztywny Pal Azji.  

Przez cały festiwalowy czas życiem tętnił Park Radolińskich. Przy Amfiteatrze można było zakupić płyty winylowe i CD na stoisku rozstawionym przez Poznańska Giełdę Fonograficzną. Nie mogło również zabraknąć stoiska Biblioteki Jarocin, gdzie oprócz sprzedaży książek i gadżetów zorganizowano Strefę dziecka z biblioteką, były warsztaty, gry i zabawy dla najmłodszych.  W bibliotecznej strefie w ramach projektu „Mała książka – wielki Człowiek” realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego artyści czytali książki najmłodszym uczestnikom festiwalu. Kolejnym projektem jarocińskiej biblioteki, w którym uczestniczyć mogli goście festiwalowi była akcja pn. „Żywa biblioteka”. W Parku Radolińskich, na skwerze przy Ruinach Kościoła Św. Ducha żywymi „Książkami” byli reprezentanci grup doświadczających stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji.

Przy Amfiteatrze nie zabrakło również zdrowotnego akcentu, w karetce szkolno-dydaktycznej Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Jarocinie Wydział Medyczno-Społeczny, można było przeszkolić się z pierwszej pomocy, wykonywać pomiar ciśnienia i poziomu cukru. 

Drugi dzień festiwalu w parku można było spędzić na sportowo, odbył się bieg ParkRun, w którym uczestnicy zmierzyli się na dystansie 5 km. Związek Harcerstwa Polskiego w Jarocinie zorganizował Grę miejską.

Festiwalowicze uczestniczyli również w seansach filmowych w Kinie Echo, wyświetlono między innymi filmy o życiu Elvisa Presleya i Ennio Morricone. Na ulicy Gołębiej trwał również pchli targ.

Zobaczcie to jeszcze raz!

wydarzenia kulturalne w jok jarocin w 2022 r.

Działo się... 

KONCERTY I WYDARZENIA KULTURALNE ORGANIZOWANE PRZEZ JOK ORAZ WE WSPÓŁPRACY    Z INNYMI INSTYTUCJAMI - STACJONARNE


KONCERTY I WYDARZENIA KULTURALNE ORGANIZOWANE PRZEZ PODMIOTY ZEWNĘTRZNE – WYNAJEM SALI WIDOWISKOWEJ, SPRZĘTU ORAZ POMIESZCZEŃ JOK JAROCIN


W 2022 r. tak jak i w poprzednich latach współpracowaliśmy z przedszkolami oraz szkołami przy organizacji obchodów Dnia Babci i Dziadka, Jasełek, które organizowano na sali widowiskowej JOK Jarocin. Współpracowaliśmy z przedszkolami Poziomka, Promyczek, Kraina Baśni oraz Niepubliczną Szkoła Podstawową w Jarocinie. Przez ciągłe zmiany w obostrzeniach wiele z współpracujących z nami szkół i przedszkoli odwołało swoje występ. 

W 2022 r. w JOK Jarocin odbywały się wydarzenia nie organizowane bezpośrednio przez nas, a na zasadzie wynajmu sali widowiskowej. Na takiej zasadzie odbyły się koncerty: Michała Bajora, Don Vasyla, Raz Dwa Trzy  oraz koncert zespół Queentet.

Salę JOK Jarocin wynajmowano również na szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy i towarzyszący temu występ kabaretu. Dużym zainteresowaniem wśród jarocińskiej publiczności cieszył występ stand up: Abelarda Gizy oraz Antoniego Syrka.

Przez podmioty zewnętrzne na zasadzie wynajmu sali zostały zorganizowane spektakle: Wieczorek pożegnalny, Goło i Wesoło oraz Szalone Nożyczki. Na takiej samej zasadzie w grudniu zorganizowany został świąteczny pokaz magii i iluzji pt. Magic Show.

Sala widowiskowa była wynajmowana także na spektakle dla dzieci przez Narodowy Teatr Edukacji, In Art, Teatr Współczesny w Krakowie oraz teatr Aczemu.

Zdjęcie przedstawia występ orkiestry.
Plakat " Spotkanie z Krzysztofem Wielickim".
Zdjęcie artystki z gitarą.

ZAJĘCIA PROWADZONE W jok jarocin w 2022 r.

W JOK Jarocin w 2022 r. odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży. Były to: 

W JOK Jarocin działała nieodpłatnie sala prób. W 2022 r. korzystały z niej, po wcześniejszym uzgodnieniu, osoby indywidualne ćwiczące grę na poszczególnych instrumentach oraz zespół PogoDni

Prowadzone były zajęcia przez podmioty zewnętrzne. Wynajmowano sale na zajęcia:

Nieodpłatnie z sal w JOK Jarocin korzystali także uczestnicy zajęć w ramach:

JOK Jarocin jest miejscem, gdzie działa i ma swoją siedzibę kilkanaście stowarzyszeń i innych podmiotów zewnętrznych. W specjalnie do tego przygotowanych i wydzielonych salach swoją działalność prowadzą: 

Od lutego do maja w JOK Jarocin działał punkt pomocy Ukrainie. Był tutaj punkt przynoszenia darów od mieszkańców Gminy Jarocin, miejsce wydawania darów obywatelom Ukrainy, spotkania informacyjne dla uchodźców oraz spotkania dla dzieci i rodziców a także darmowe lekcje języka polskiego. Odbyły się też dwa koncerty.

Zdjęcie dzieci wykonujących prace plastyczne.
Plakat "Zajęcia dla dzieci w JOK Jarocin".
Zdjęcie dzieci bawiących się chustą edukacyjną..

DZIENNY DOM „SENIOR +”

W siedzibie JOK Jarocin działa Dzienny Dom Senior +, zainicjowany w ramach Programu „Wieloletniego „Senior +”  na lata 2015-2020 moduł II „Zapewnienie funkcjonowania Dziennego Domu +”. W 2022 r. działał wyłącznie w oparciu o dofinansowanie Gminy Jarocin. W tym roku z zajęć korzystało aktywnie średnio 90 seniorów.

Uczestnicy Dziennego Domu Senior + mogą skorzystać z ośmiogodzinnej oferty zajęć stałych, dopasowanych do ich zainteresowań oraz możliwości fizycznych: 

Poza stałym grafikiem zajęć seniorzy zachęcani są do udziału w dodatkowych aktywnościach takich jak koncerty, zabawy taneczne, wykłady i spotkania tematyczne. 

W 2022 r. zrealizowano następujące wydarzenia: Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka z udziałem zespołu folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy oraz Katarzyny Zawady z zespołem, cykliczne spotkania z przedstawicielami Komedy Powiatowej Policji, podczas których omawiano bezpieczeństwo seniorów; spotkania z przedszkolakami i warsztaty  rękodzielnicze i LOESJE, a także spotkania z prawnikiem i możliwość badania słuchu przy współpracy z firmą AUDIKA. Po przerwie spowodowanej pandemią wróciły doroczne spotkania przy świątecznym stole organizowane przy współpracy z Centrum Usług Społecznych w Jarocinie z okazji Wielkanocy i Bożego Narodzenia.  

W roku 2022 w JOK Jarocin organizowane były wydarzenia w ramach projektów Fundacji 750-lecia Jarocina i CUS w Jarocinie, a adresowane dla seniorów, mieszkańców miasta i gminy Jarocin oraz uczestników programu Senior Plus. W ramach projektu „Aktywizacja kulturalna seniorów w ramach CUS” przy współpracy z Biblioteką Jarocin w 2022 r. odbyły się m.in. warsztaty malarskie połączone z wyjazdami na wystawy, fotograficzne, z nowych technologii, modowe, świątecznego szycia ozdób na Wielkanoc i Boże Narodzenie, taneczne a także spotkania z historią, spotkania autorskie z Laurą Łącz, Teresą Lipowską, Jackiem Fedorowiczem i Krzysztofem Wielickim a także koncerty Jacka Sielskiego i Andrzeja Rosiewicza oraz koncert kolęd Eleni.

Zdjęcie kobiet przygotowujące ozdoby świąteczne.
Zdjęcie osób siedzący na widowni.
Zdjęcie osób słuchających występu fortepianowego.

muzeum regionalne w Jarocinie

Muzeum jest samorządową instytucją kultury, która od 1 stycznia 2019 r., na mocy umowy zawartej z Gminą Jarocin, użytkuje Pałac Radolińskich. Oficjalnie stał się on siedzibą instytucji z dniem 1 kwietnia 2022 r. Dnia 27 czerwca 2022 r. uruchomiono tu tzw. Sowę, czyli Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności, a 11 listopada 2022 r. otwarto nową ekspozycję stałą dokumentującą historię Jarocina. Działalność prowadzona jest również w Spichlerzu Polskiego Rocka. Od września 2016 r. instytucji podlega Niepubliczne Schronisko Młodzieżowe – Pałac Radolińskich.

Muzeum prowadzi księgi inwentarzowe dla pięciu rodzajów zbiorów. Dzięki darom zasób muzealny wzbogacił się o następującą ilość eksponatów: 

Wśród muzealiów historycznych na szczególną uwagę zasługują kolekcja jarocińskich pocztówek z okresu zaborów oraz muzealia z czasów okupacji niemieckiej.  

Muzeum posiada także bibliotekę, której zasób związany jest tematycznie z kierunkami działalności placówki. Zbiory biblioteczne obejmują książki, czasopisma oraz regionalne druki ulotne. W 2022 r. biblioteka muzealna wzbogaciła się o następujące wpisy:

Duże zainteresowanie problematyką regionalną spowodowało, że Muzeum stało się ośrodkiem wiedzy o regionie. Stale poszerzana jest działalność informacyjna dla osób zainteresowanych kulturą i przeszłością naszego miasta. Z zasobu muzealnego korzystają m.in. uczniowie, studenci, mieszkańcy Jarocina i okolic czy regionaliści, którym udostępnia się opracowania historyczne, materiały ikonograficzne i obiekty. Ważną częścią działalności informacyjnej są także licznie udzielane odpowiedzi na kwerendy dotyczące zasobu muzealnego. W wielu przypadkach wykonuje się kopie obiektów w formie odbitek kserograficznych lub reprodukcji wykonanych metodą skanowania.

Zdjęcie Pałacu Radolińskiego.
Zdjęcie Pałacu Radolińskiego - ujęcie z góry.
Spichlerz Polskiego Rocka Jarocin

MUZEUM REGIONALNE W JAROCINIE – PAŁAC RADOLIŃSKICH

CZĘŚĆ HISTORYCZNA oraz sowa

Muzeum dużą wagę przywiązuje do upowszechniania wśród mieszkańców Ziemi Jarocińskiej wiedzy historycznej i rozwijania zainteresowania dziejami regionu. Oprócz lekcji muzealnych, ciekawą i sprawdzoną formą popularyzacji tych zagadnień są promocje nowo wydanych publikacji regionalnych i spotkania z ich autorami, organizowanie historycznych prelekcji oraz wernisaży. Działania te Muzeum podejmuje samodzielnie oraz wspólnie z innymi instytucjami. 

„Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA” to inicjatywa Ministra Edukacji i Nauki. Ma ona na celu popularyzację i upowszechnianie badań naukowych. Promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu i eksperymentowaniu. Jarocin jest jednym z 32 miast w Polsce, gdzie zlokalizowano to mini centrum nauki.

SOWA składa się z dwóch przestrzeni: wystawienniczej i warsztatowej. Stworzone tu zostały warunki do uczenia się poprzez odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami, a także rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych.

FREKWENCJA W PAŁACU RADOLIŃSKICH (CZĘŚĆ HISTORYCZNA ORAZ SOWA) w 2022 r:

Zdjęcie młodzieży obserwującej wykonywany eksperyment.

Dnia 27 czerwca 2022 r. uruchomiono Sowę, czyli Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności

Zdjęcie przedstawia osoby zebrane na wystawie.

11 listopada 2022 r. została otwarta nowa ekspozycja stała dokumentująca historię Jarocina

wydarzenia kulturalne w muzeum regionalnym w Jarocinie w 2022 r.

Działo się... 

WYDARZENIA KULTURALNE, edukacyjne i wystawiennicze ORGANIZOWANE PRZEZ muzeum ORAZ WE WSPÓŁPRACY Z INNYMI INSTYTUCJAMI 


projekty KULTURALNE i edukacyjne ORGANIZOWANE przez muzeum 

ORAZ WE WSPÓŁPRACY Z INNYMI podmiotami 


Zdjęcie przedstawia osoby przecinające wstęgę.
Zdjęcie ludzi zebranych w sali.
Zdjęcie dzieci obserwujących ubieranie choinki.
Zdjęcie przedstawia występ zespołu ludowego.

MUZEUM REGIONALNE W JAROCINIE – spichlerz polskiego rocka

Spichlerz Polskiego Rocka to stała ekspozycja muzealna poświęcona historii muzyki rockowej, ze szczególnym uwzględnieniem jarocińskich festiwali. Otwarto ją 17 lipca 2014 r. Na dwóch piętrach, zajmujących łącznie około 600 m2, zlokalizowana została nowoczesna wystawa multimedialna. Parter zajmuje klubokawiarnia, prowadzona przez Rock Browar Jarocin. Jest to także miejsce organizowania koncertów, spotkań autorskich, wystaw, pokazów filmowych, debat oraz innych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych.

Oprócz zwiedzania ekspozycji stałej i wystaw czasowych, Spichlerz oferuje także dla dzieci i młodzieży różnorodne lekcje muzealne oraz warsztaty edukacyjne. Wszystkie propozycje zajęć przeprowadzanych w Spichlerzu Polskiego Rocka opublikowane zostały w obszernym informatorze edukacyjnym. Dodatkową ofertę warsztatów plastyczno-muzycznych, dla różnych grup wiekowych, przygotowano na okres ferii zimowych, na przełomie marca i kwietnia („Cztery pory rocka – Wiosna, ach to ty!”) oraz w grudniu w okresie przedświątecznym.

W Spichlerzu Polskiego Rocka działa od grudnia 2017 r. Klub Senior+, który powstał z myślą o osobach starszych, które zakończyły okres zawodowej aktywności. W ramach klubu realizuje się program kulturalny i edukacyjny, w którym każdy senior może znaleźć coś dla siebie, rozwijając przy tym własne zdolności oraz zainteresowania. W 2022 r. odbywały się spotkania dotyczące bezpieczeństwa, ćwiczenia ruchowo-taneczne, wokalne, plastyczne, czy też okolicznościowe. W ramach działalności organizowano także wycieczki i zwiedzano muzealne ekspozycje. Z klubu korzysta 30 seniorów.

W 2022 r. Muzeum było współorganizatorem (wspólnie z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Good Taste Production) Jarocińskich Rytmów Młodych. Do konkursu zgłosiło się blisko 170 wykonawców. Następnie jury (w składzie: Darek Malejonek – przewodniczący, Pablopavo, Marcin Bąkiewicz, Sebastian Pluta oraz Tomasz Jankowski) spośród zgłoszeń wybrało 30 wykonawców, którzy przeszli do kolejnego etapu konkursu. Na stronie jarocinfestiwal.pl umieszczono ich pliki muzyczne, spośród których internauci wybrali 5 półfinalistów (Kaozm, Kathia, Oil Stains, Wrona, The Bullseyes). Zagrali oni w finale przeglądu, który odbył się 14 lipca 2022 r. w jarocińskim amfiteatrze. 

FREKWENCJA W SPICHLERZU POLSKIEGO ROCKA w 2022 r:

Zdjęcie dzieci wykonujące prace plastyczne.
Zdjęcie przedstawia kobiety grające w grę planszową.
Zdjęcie mężczyzn i dzieci zebranych w sali.
Zdjęcie dzieci w ręcznie robionych daszkach na głowie.

WYDARZENIA KULTURALNE, które odbyły się w Spichlerzu polskiego rocka w 2022 r. 


Zdjęcie przedstawia mężczyzn zebranych w sali.
Zdjęcie przedstawia śpiewającą artystkę.
Zdjęcie pojemników z płytami winylowymi.