CZYTELNICTWO GMINNE

biblioteka publiczna GMINY i MIASTA JAROCIN wraz z filiami

6 332

Nowe tytuły książek papierowych

184 588

Liczba wypożyczeń książek na zewnątrz

134 107

Liczba tytułów książkowych w 2022 r.

7 492

Liczba aktywnych czytelników (wypożyczających książki)

19 953

Liczba logowań do internetowego katalogu Biblioteki

4 862

Liczba wypożyczeń czasopism na zewnątrz

499

Liczba zajęć (bibliotecznych, edukacyjnych, warsztaty, konkursy) w 2022 r.

11 298

Uczestnicy zajęć w 2022 r.

Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2022 r.:

1 827 500

+10,42%

do roku 2021





Biblioteka Główna 

z Oddziałem dla Dzieci i Młodzieży 

Pałac Radolińskich

Jarocin, ul. Park 3

Filia nr 1 Kamienica Kultury

Jarocin, Rynek 17

Filia nr 2 w Jarocinie

ul. Wrocławska 168 

Filia nr 3 w Jarocinie

ul. Skłodowskiej-Curie 4 

Filia nr 5 JOK

Jarocin, Plac Festiwalu Muzyki Rockowej 1 

Filia w Cielczy

ul. Szkolna 16

Filia w Golinie

ul. Jarocińska 32 

Filia w Wilkowyi

ul. Powstańców Wielkopolskich 41 

Filia w Mieszkowie

ul. Radliniecka 11 

Filia w Witaszycach

Al. Wolności 

działalność informacyjna

Czytelnicy Biblioteki od dwóch lat mają dostęp do cyfrowej platformy Academica. Jest to darmowa wypożyczalnia międzybiblioteczna umożliwiająca korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Academica to największa w Polsce pełnotekstowa baza online polskich publikacji naukowych (książek i czasopism) ze wszystkich dziedzin wiedzy. Aktualnie udostępnia ponad 3.700.000 tekstów: artykułów, monografii, podręczników i skryptów. Ponadto mieszkańcy mają możliwość korzystania z bezpłatnego dostępu do platformy książek elektronicznych IBUK LIBRA. W 2022 r. wydano czytelnikom 50 kodów dostępu. 

Biblioteka w 2022 r. wzięła udział, jako jedna z ośmiu wyróżniających się bibliotek w Polsce, w filmie „Dobra biblioteka. Jak „Infrastruktura bibliotek” zmienia (nie tylko) biblioteczny świat?” Instytutu Książki.

Pracownicy biblioteki w 2022 r. wzięli udział w 65 szkoleniach, webinariach, konferencjach on-line związanych z literaturą, budowaniem oferty bibliotecznej i edukacyjnej, promocją działań bibliotecznych w sieci, ekologią, pracą on-line, wykorzystaniem klocków lego i zachęcaniu mężczyzn do korzystania z biblioteki oraz w szkoleniach związanych z projektami adresowanymi do uchodźców z Ukrainy.  

Oferta Biblioteki jest stale poszerzana. W 2022 r. na zakup zbiorów bibliotecznych przeznaczono 118.469 zł. Oprócz książek i czasopism czytelnicy mają do dyspozycji filmy, audiobooki, płyty z muzyka oraz gry planszowe. Od 2022 r. można też wypożyczać czytniki z książkami elektronicznymi – Kindle. Łącznie w 2022 r. wypożyczono do domu 708 jednostek zbiorów specjalnych, w tym 28 razy wypożyczono Amazon Kindle.  

W Bibliotece funkcjonuje usługa „Książka na telefon”, która sprawdziła się szczególnie w okresie pandemii i ograniczonego dostępu do bibliotek. Polega na bezpłatnym dostarczeniu wybranych książek i odbioru przeczytanych książek bezpośrednio od czytelnika, w jego miejscu zamieszkania. Z tej usługi może skorzystać każdy mieszkaniec miasta i gminy Jarocin. W 2022 r. w ten sposób udostępniono 584 książki 123 czytelnikom w ich domach

W Kamienicy Kultury zlokalizowany jest Punkt Informacji Turystycznej obsługiwany przez bibliotekarza, a w czytelni udostępniony jest komputer z możliwością wydruku. W centralnym miejscu znajduje się stojak z kartami Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej promującymi ciekawe miejsca w Wielkopolsce. W ramach działalności Punktu można otrzymać podstawowe informacje, przewodniki, mapy po mieście i gminie Jarocin w języku polskim, niemieckim, angielskim i ukraińskim. Na życzenie wysyłano książki, bezpłatne foldery i materiały promocyjne osobom zainteresowanym ich otrzymaniem i innym Punktom Informacji Turystycznej. Użytkownicy mają możliwość zapoznania się z aktualną bazą gastronomiczną i hotelową na stronie internetowej: www.turystyka.jarocin.pl.
 

Dla osób z dysfunkcją wzroku w Bibliotece w Pałacu Radolińskich działa czytelnia Czytaka, która w 2022 r. udostępniła 646 tytuły. Osoby z dysfunkcją słuchu mogą korzystać w JOK Jarocin i filii nr 1 Kamienica Kultury z mobilnych pętli indukcyjnych, które ułatwiają porozumiewanie się z użytkownikami. Na zamówienie użytkowników bibliotekarze przygotowują zestawienia bibliograficzne, na bazie dostępnych książek i czasopism, głównie regionalnych. 

działalność kulturalno-edukacyjna

Zdjęcie chłopców uczących się gry na cymbałkach.

STEM Kindloteka

Od 2021 r. w Oddziale dla Dzieci działa STEM Kindloteka – program edukacyjny realizowany przez Amazon we współpracy ze stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. W specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu odbywają się zajęcia z programowania i kodowania z wykorzystaniem nowych technologii zakupionych w ramach programu. Do dyspozycji użytkowników są: mata edukacyjna z elementami do kodowania, 3 roboty Wonder Dash,15 iPadów, 13 czytników Kindle, Makey Makey, 2 gry Scottie Go! oraz pakiet książek. W roku 2022 przeprowadzono 36 zajęć w których udział wzięło 735 dzieci.  

Książki spod lady czyli tajemnice z Kamienicy 


Projekt będący sentymentalną podróżą do czasów dawnych właścicieli kamienicy przy ulicy Rynek 17 z przełomu wieków XIX i XX i jej powojennych losów w czasach PRL-u. W ramach projektu odbywały się wydarzenia poświęcone pamięci żydowskich właścicieli kamienicy (prelekcja Sebastiana Pluty z Muzeum Regionalnego w Jarocinie na temat historii jarocińskich Żydów dla licealistów, spotkanie autorskie z Mikołajem Grynbergiem, “Warsztaty kuchni żydowskiej” Hanny Merlak, autorki książki "Żydzi od kuchni. Opowieści wokół rodzinnego stołu" dla Stowarzyszenia na rzecz Wsi Roszków), warsztaty i spotkania poświęcone PRLowi: o modzie, handlu, dzieciństwie i elitach (spotkania autorskie z Małgorzatą Szejnert, ze Sławomirem Koprem, z Andrzejem Zawistowskim, z Aleksandrą Boćkowską, wystawka przedmiotów z epoki PRL, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród czytelników), zajęcia dotyczące historii kamienicy (warsztaty szewsko-literackie prowadzone przez nauczycielkę Monikę Kulę dla kl. VIII Zespołu Szkół nr 4 w Jarocinie, wizyta kl. V Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie w zakładzie szewskim KrajFelekwraz z warsztatami wiązania butów, warsztaty book foldingu z Ewą Jaroszyńską, szycie zakładek oraz spotkanie ornitologiczne z Andrzejem Kruszewiczem - dyrektorem warszawskiego zoo, licznie oblegane rodzinne warsztaty tworzenia ekologicznych karmidełek dla ptaków, warsztaty historii mówionej z Małgorzatą Zbroszczyk z Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, efektem których było nagrywanie wywiadów z byłymi mieszkańcami kamienicy. Swoimi wspomnieniami podzieliło się pięciu dawnych mieszkańców i pracowników sklepów działających niegdyś w budynku. Film "Opowieści zza ściany” miał swoją uroczystą premierę, na którą zaproszono jego bohaterów. W ramach projektu powstała też ulotka dotycząca historii kamienicy i opisująca projekt. 

Projekt dofinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

Zdjęcie kobiet siedzących przy stole pełnym książek.
Zdjęcie osób zebranych w sali na spotkaniu autorskim.
Zdjęcie dzieci trzymające kartki.
Zdjęcie dzieci wykonujących prace plastyczne z szarych gazet.
Zdjęcie kobiety i dziewczynki korzystających z komputera.

Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni

Innowacyjny projekt społeczno-edukacyjny, integrujący i inkluzywny, umożliwiający dzieciom i młodzieży zarówno z Ukrainy, jak i z Polski wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji. Zaplanowane są również zajęcia i aktywności dla osób dorosłych. 

Projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International. Biblioteka Jarocin została zaproszona do udziału w pilotażowym programie, który potrwa od maja 2022 do czerwca 2023. 

W ramach projektu, który ma na celu wsparcie osób z Ukrainy, mieszkających w Polsce, odbywają się zajęcia w obszarze edukacji i nauki języka polskiego, Działania trwają we wszystkich filiach bibliotecznych. Są to lekcje biblioteczne dla klas mieszanych (polsko-ukraińskich), które odbywają się raz w tygodniu, zajęcia popołudniowe w JOK Jarocin i Kamienicy Kultury „Ukraińskie czwartki”, klub Gadu Gadu oraz kursy języka polskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz dyżury wspomagające dla ukraińskich dzieci szkolnych. Zajęcia prowadzą doświadczeni animatorzy, trenerzy i nauczyciele, a także odpowiednio przeszkoleni bibliotekarze.

Książka w podróży 

W 2022 r. po raz kolejny zorganizowano akcję „Książka w podróży”. W jej ramach czytelnicy przesyłali do Biblioteki zdjęcia czytanych książek sfotografowanych w odwiedzanym przez siebie miejscu. Zdjęcia były publikowane na bibliotecznym fanpage na Facebooku. Autorzy najciekawszych zdjęć otrzymali nagrodę książkową. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem dlatego też Placówka planuje ją powtórzyć w kolejnych latach, gdyż sprzyja promocji czytelnictwa. 

Zdjęcie książki leżącej na plaży.
Zdjęcie dziewczynki czytającej książkę.
Zdjęcie dzieci korzystających z tabletów w czasie zajęć lekcyjnych.
Zdjęcie mężczyzny i chłopca zaglądającego do walizki.

Podróże z wyobraźnią

Był to drugi projekt ministerialny na jaki Biblioteka otrzymała dofinansowanie (oba na łączną kwotę 37.340 zł) w 2022 r. Miał on na celu rozwijanie potrzeb literackich i podnoszenie kompetencji czytelniczych dzieci z klas I-III z siedmiu miejscowości Ziemi Jarocińskiej, w których nie ma filii bibliotecznych. W ramach projektu bibliotekarki z Kamienicy Kultury, Biblioteki Głównej i filii w Cielczy odwiedziły wyznaczone miejscowości: Siedlemin, Roszków, Potarzyca, Radlin, Prusy, Bachorzew i Łuszczanów (gdzie nie ma filii bibliotecznych) gdzie przeprowadziły cykle zajęć na bazie książek Justyny Bednarek, Wioletty Piaseckiej, Wojciecha Widłaka i Rafała Witka. Zajęciom towarzyszyły warsztaty plastyczne oraz tablety. Po wakacjach do szkół przyjechali autorzy na spotkania autorskie. Dzieci wykonały samodzielnie plakaty na te wydarzenia. 

Spotkania autorskie

W 2022 r. czytelnicy mieli możliwość spotkania z kilkunastoma pisarzami podczas spotkań autorskich. Gośćmi Biblioteki byli:

Spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką.
Spotkanie autorskie z Andrzejem Kruszewiczem.
Zdjęcie przedstawia podpisywanie książek.
Zdjęcie grupowe dzieci.
Zdjęcie grupowe dzieci i młodzieży na scenie.
Zdjęcie kobiety i mężczyzny siedzących przy stoliku pod drzewem.
Zdjęcie dorosłych i dzieci siedzących na chuście edukacyjnej.

Jarocin Festiwal 

W roku 2022 Biblioteka była obecna na Jarocin Festiwal. Odpowiadała za Strefę Dziecka i wydarzenia okołofestiwalowe. Bibliotekarki zorganizowały Czytelnię Festiwalową, w której można było poczytać gazety, książki lub zwyczajnie posiedzieć, porozmawiać, odpocząć. Prowadzona była także sprzedaż książek, koszulek oraz gadżetów festiwalowych, które cieszyły się dużym powodzeniem. 

W Strefie Dziecka, która była organizowana we współpracy z Instytutem Książki, promowano w sposób szczególny projekt Instytutu „Mała Książka, Wielki Człowiek”. W roku 2022 wykorzystano motyw krasnoludków i innych bohaterów książek dla dzieci Marii Konopnickiej z okazji jej roku. Dzieci wraz z opiekunami mogły uczestniczyć w warsztatach plastycznych malowania toreb z wykorzystaniem bajkowych szablonów, tworzyły przypinki i rozwiązywały zagadki i zadnia w „Jagodowym autobusie”. Były też zabawy ruchowe.  Tradycyjnie już odbyły się „Rockowe czytania” z muzykami goszczącymi na Jarocin Festiwal, które prowadziła Małgorzata Swędrowska. W 2022 roku dzieciom czytali: Michał Wiraszko z zespołu Muchy, lider zespołu Hunter Paweł „Drak” Grzegorczyk, wokalista zespołu Dżem Maciej Balcar oraz muzycy z zespołu Hańba, Sztywny Pal Azji i Kobranocka.

Po raz piąty zostały zorganizowane spotkania Żywych Książek. Ideą Żywej Biblioteki jest przełamywanie stereotypów, uprzedzeń poprzez rozmowę z drugim człowiekiem. Każdy, kto ma ochotę porozmawiać z Książkami może wypożyczyć je na półgodzinną rozmowę, podczas której można zadać Książce pytania nt. stereotypów i uprzedzeń, z jakimi się ona spotyka. W 2022 r. Książkami byli: Amazonka, Artysta, Ateista, Biseksualista, Były uzależniony, Były więzień, Ciemnoskóry Polak, Gej, Ksiądz katolicki, Nawrócony katolik, Ojciec wielodzietnej rodziny, Osoba współuzależniona, Policjantki, Rodzice Rewolucji (rodzice dziewczynki z zespołem Downa), Trzeźwiejący alkoholik, Ukrainka, Yoginka. Łącznie było  37 wypożyczeń, których dokonały 53 osoby. 

Narodowe Czytanie

W pierwszą sobotę września odbyła się 11. edycja Narodowego Czytania. W tym roku czytano w całej Polsce „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Biblioteka zaproponowała udział w głośnym czytaniu wybranych ballad przed Pałacem Radolińskich. Czytali burmistrz Jarocina Adam Pawlicki oraz Hanna Janiec i Wojciech Szymoniak. Po czytaniach odbył się występ artystów z Narodowego Teatru Dramatycznego we Lwowie. Uczestnicy mieli też możliwość udziału w warsztatach plecenia wianków z kwiatów oraz dekorowania toreb szablonami z cytatami z Adama Mickiewicza. Odbyła się też wystawa prac malarskich inspirowanych romantyzmem z okazji Roku Polskiego Romantyzmu seniorów z sekcji malarskiej działającej w ramach programu Senior Plus. 

Zdjęcie kobiet i dzieci plecących wianki.
Zdjęcie pieczęci.
Zdjęcie mężczyzny i dziewczynki przed mikrofonem.

Projekty Norweskie


W 2022 r. Biblioteka realizuje 3 projekty ze środków norweskich w ramach gminnego projektu „Jarocin – Miastem Jutra” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny”. Są to projekty: 

Centrum wsparcia dla organizacji pozarządowych - to projekt adresowany dla organizacji pozarządowych z terenu miasta i gminy Jarocin, dla ich liderów i członków wspierający ich kompetencje personalne oraz związane z pracą w grupie, a także rozwijający umiejętności i wiedzę w zakresie obszarów związanych z działalnością NGOsów, prowadzeniem dokumentacji, pozyskiwaniem środków na działalność. W roku 2022 odbyło się 44 dyżurów doradczych, 9 szkoleń tematycznych m.in. z zakresu dokumentacji i księgowości w organizacjach, komunikacji i zarządzania zespołem, 1 festyn stowarzyszeń (zakończony koncertem AniKi Dąbrowskiej), 1 wizyta studyjna.

Nowa ścieżka festiwalu – w ramach projektu odbyły się 4 zamknięte panele dyskusyjne (organizacje, instytucje, media i młodzież) i 1 otwarte dla chętnych zainteresowanych, 2 warsztaty desing thinking dla młodzieży i przedsiębiorców oraz 2 wizyty studyjne na Opener Festiwal w Gdyni oraz Airbeat One 2022. Celem wizyt była wymiana doświadczeń pod względem organizacji festiwalów.

Streetworking po godzinach – w ramach zadania odbyło się 10 szkoleń ze szkoleniowcami ze stowarzyszenia Wędka z Torunia dla kandydatów na streetworkerów. Odbyły się też samodzielne wydarzenia zorganizowane przez kandydatów na streetworkerów: kino plenerowe, akcja „Uwolnij emocje” oraz Glanomania (plenerowe wydarzenie w parku miejskim: warsztaty z kuglarstwa, robienia przypinek, ozdabiania płyt winylowych "odciskiem" Glana oraz warsztaty "glano-breloczków". Cały czas trwała zbiórka na odnowienie pomnika Glana. W trakcie wydarzenia funkcjonowała również strefa gastronomiczna z "glano-tostami". Na zakończenie happeningu odbył się koncert Grzegorza Kmita - "Patyczaka" znanego z zespołu Brudne Dzieci Siad oraz pokaz ognia w wykonaniu grupy Anthony Street), poprzedzona szyciem ubranka dla jarocińskiego pomnika Glana - "Robimy nowe ubranko dla Glana” (każdy miał okazję przynieść kwadrat wykonany na szydełku lub skorzystać ze wspólnego szydełkowania w JOK Jarocin. Wszystkie „kwadraty” zostały razem połączone i uroczyście założone na Glana). Kandydaci wzięli też udział w wyjazdowym szkoleniu i konferencji w Toruniu „Ja to MY”.  

Projekt "Jarocin - Miastem Jutra".
Zdjęcie przedstawia osoby ubierające jarociński pomnik.
Zdjęcie osób zebranych w sali na wykładzie.
Zdjęcie osób z długim szalem wykonanym na szydełku.
Zdjęcie kobiet sadzących kwiaty do doniczek.

Kwiatoteka

W roku 2022 kontynuowano akcję “Kwiatoteka”, która trwała od kwietnia do końca sierpnia i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zorganizowano "Bazar kwiatów doniczkowych. Przynieś. Oddaj. Zabierz”. Nawiązano współpracę z kwiaciarnią “MiniFlora”, która dostarczała rośliny nie nadające się do sprzedaży, sadzonki przynosili też czytelnicy. Każdy mógł oddać, zabrać czy wymienić roślinę. Pojawiła się mięta, pomidory, orchidee, kalanchoe, fiołki, orzech włoski i wiele innych odmian. Do akcji włączyły się także dzieci podczas zorganizowanej dla nich lekcji. Zajęcia prowadzone były na świeżym powietrzu, z wykorzystaniem podwórza i tarasu biblioteki. Sadzonki pomidorów przygotowywały również uczestniczki polsko-ukraińskich spotkań z cyklu  “Gadu Gadu”. 

Wybrane działania Biblioteki w 2022 r.:   

Kluby w Bibliotece

W filii nr 1 „Kamienica Kultury” działają dwa kluby: Dyskusyjny Kluby Książki, którego członkinie spotykają się raz w miesiącu by podyskutować o przeczytanej książce oraz Klub e-seniora. Tutaj spotykają się seniorzy, którzy poszerzają swoje umiejętności w zakresie nowych technologii. Od 2022 roku działa trzeci klub Gadu Gadu – jego członkiniami są panie z Ukrainy, które znalazły schronienie w Jarocinie. Spotykają się w Kamienicy Kultury i przy kawie i ciastkach rozmawiają, biorą udział w zajęciach rękodzielniczych i zwiedzają okolice – ucząc się języka polskiego, naszej kultury i topografii Ziemi Jarocińskiej. Członkowie Klubu Dyskusyjnego spotykają się w filii w Witaszycach. W Bibliotece w Golinie spotykał się Klub Przyjaciół Biblioteki w Golinie a w Wilkowyi Klub Seniorek

Zajęcia i kursy komputerowe

Do usług biblioteki należy także prowadzenie kursów komputerowych oraz obsługi smartfonów. Uczestniczą w nich osoby dorosłe i seniorzy. W Kamienicy Kultury odbywały się zajęcia pt. „Internet dla każdego” na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Podobne kursy odbywają się w Bibliotece Głównej. Ponadto Kamienicy Kultury był przyznany dostęp do udzielania dwóch licencji w internetowym kursie “Koduj-Pro” na platformie LNU. 

Biblioteczny Rajd Rowerowy

Po raz dwunasty odbył się biblioteczny rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz. Tym razem, w nawiązaniu do Roku Polskiego Romantyzmu, odbywał się on pod nazwą “Z Mickiewiczem na rowerze”, a jego trasa prowadziła do Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie, gdzie odbyła też prelekcja historyczna dla uczestników rajdu. Na trasie rajdu znalazł się też zabytkowy kościół w Lgowie. W imprezie wzięło udział razem 105 osób.

Tydzień Bibliotek 

Działania podczas tygodnia bibliotek w 2022 roku odbywały się pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. We wszystkich filiach przeprowadzono zajęcia z wykorzystaniem książek podróżniczych, atlasów i globusów. W filii w Wilkowyi dzieci zaproszono na wycieczkę do zabytkowego młyna nad Lutynią. 

Zdjęcie rowerzystów.
Zdjęcie mapy i globusa.

Głośne czytania

Biblioteka tradycyjnie realizuje głośne czytania. Są to najpopularniejsze formy pracy z najmłodszymi czytelnikami. Odbywają się w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom, ale też przy okazji świąt, ferii, wakacji, wydarzeń regionalnych, historycznych, patriotycznych: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kota, Dzień Dziecka, Dzień Pluszowego Misia, Dzień Kundelka, Dnia Kropki itp. Biblioteka Główna, Kamienica Kultury i Filia w Cielczy prowadziły wyjazdowe czytania w placówkach przedszkolnych i szkolnych w Łuszczanowie, Roszkowie i Siedleminie. Zajęcia te spotkały się z bardzo sympatycznym przyjęciem i będą kontynuowane. W roku 2022 odbyło się powiatowe czytanie z okazji Roku Marii Konopnickiej w ramach akcji Cały Powiat Czyta Dzieciom. Czytania odbyły się we wszystkich placówkach Biblioteki Jarocina i bibliotek publicznych w powiecie jarocińskim. W czasie czytań wykorzystywane są karty memory, teatrzyk kamishibai oraz bum bum rurki, a także kolorowe chusty animacyjne i tunele. 


Zajęcia na temat regionu

W ramach działającego w Kamienicy Kultury Punktu Informacji Turystycznej w 2022 r. zostały przeprowadzone zajęcia z edukacji regionalnej dla przedszkoli i szkół podstawowych w ramach cyklu „Kierunek Ziemia Jarocińska!” oraz zajęcia z cyklu „Myszka Ratuszanka” oraz „Legendoczytacze”.  Podczas tych zajęć uczestnicy zdobywają wiedzę o zabytkach Jarocina i okolic, bawiąc się w grę memory czy plenerową grę planszową. W Izbie Pamięci Powstania Wielkopolskiego, która działa w Bibliotece w Mieszkowie, odbyły się spotkania i wycieczki (45 osób). W Bibliotece Głównej odbyły się regionalne lekcje w terenie "Spacer po Jarocinie z książką Joanny Jodełki". W czasie tych zajęć uczniowie w formie gry terenowej poznawali zabytki Jarocina. Przekrój wiekowy uczestników był szeroki, od uczniów klasy 1 do 8, z różnych szkół na terenie miasta i gminy Jarocin, a nawet z gminy Krzykosy. W Kamienicy Kultury odbyły się zajęcia z cyklu “Ptasie hece w bibliotece”, oparte na wystawie zdjęć “Ptaki” Izabeli i Romualda Stefaniaków oraz nagranym przez nich krótkim filmie przyrodniczym. Wystawa oficjalnie otwarta została w lipcu. W ramach cyklu odbyło się spotkanie z autorami zdjęć i filmu dla klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie oraz lekcje z głośnymi czytaniami, zabawami i tworzeniem mini karmidełek dla ptaków. W zajęciach dla przedszkoli i szkół podstawowych wzięło udział łącznie 279 dzieci (Niepubliczne Przedszkola “Stokrotka”, “Jarzębinka”, “Geometryczny Świat” z Jarocina, Niepubliczne Przedszkola z Mieszkowa, Roszkowa, Akademia Dobrej Edukacji, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki, świetlica z Zespołu Szkół nr 4 w Jarocinie). Cykl cieszył się dużym zainteresowaniem i trwał do końca listopada. Spotkania na temat Powstania Wielkopolskiego odbywały się w bibliotece w Wilkowyi (patron szkoły) oraz w bibliotece w Witaszycach gdzie o wydarzeniach z okresu 1918-1919 opowiadali Wojciech Talaga i Wojciech Koterba. Słuchaczami byli członkowie i sympatycy Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc oraz Klubu Dyskusyjnego w Witaszycach.

Lekcje i zajęcia biblioteczne 

Biblioteka Jarocin realizowała plan edukacji bibliotecznej poprzez szkolenia dotyczące korzystania z katalogu bibliotecznego i jego funkcji on-line dla czytelników, a także na temat fake newsów, podstaw prawa autorskiego i licencji CC oraz lekcje o tolerancji. Zajęcia te były realizowane z uczniami najstarszych klas szkół podstawowych oraz z uczniami szkół średnich.  Z uczniami pierwszych klas szkół podstawowych odbywały się zajęcia pt. „Pasowanie na czytelnika”, podczas których dzieci poznają zasady korzystania z biblioteki i zapisują się do biblioteki otrzymując swoje pierwsze karty czytelnika. Poza tym odbywały się lekcje tematyczne dotyczące m.in. pór roku, świątecznych zwyczajów, ptaków, języka polskiego, gwary wielkopolskiej oraz sytuacji na Ukrainie. Dla młodzieży zorganizowano zajęcia na temat podstaw prawa autorskiego i wolnych licencji CC, lekcję o tolerancji, zajęcia integracyjne i zręcznościowe oraz warsztaty makramy i malowania toreb (Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Cerekwicy). Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jarocinie wzięła także udział w prelekcji Sebastiana Pluty na temat historii jarocińskich Żydów (projekt “Książki spod lady, czyli tajemnice z kamienicy”). 

Zdjęcie dzieci słuchających kobiety czytającej książkę..
Zdjęcie dzieci wykonujące prace plastyczne.
Zdjęcie grupowe dzieci z dyplomami.

Warsztaty

Wszystkie filie Biblioteki są doskonałymi miejscami do rozwijania swoich pasji, głównie rękodzielniczych. W roku 2022 odbywały się stacjonarnie warsztaty tworzenia ozdób wielkanocnych i bożonarodzeniowych, malowania koszulek, ozdabiania toreb czy plecenia wianków oraz makram. Kamienica Kultury gościła na warsztatach członkinie Stowarzyszenia na rzecz Wsi Roszków, z Zalesia i z Brzostowa oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Jarocinie, którzy brali udział w warsztatach ozdabiania świec metodą decupage, book foldigu, tworzenia palm wielkanocnych, warsztaty kulinarne. W Bibliotece Głównej w ramach Klubu Magicznych Nożyczek przeprowadzono  warsztaty dla miłośników kotów, którzy własnoręcznie wykonali z kartonów niepowtarzalne domki dla swoich pupilów. W przygotowaniu do Świąt Wielkanocnych pomogły warsztaty tworzenia stroików świątecznych z gałązek i dodatków pasmanteryjnych. Jesienią odbyło się "Dyniowe szaleństwo" - uczestnicy warsztatów tworzyli, wypychali  i zdobili dynie z materiału. Jako przygotowanie do kolejnych świąt zaproponowano czytelnikom warsztaty szycia i zdobienia choinek. Zajęcia zwykle odbywały się w sobotnie przedpołudnia łącząc we wspólnej pracy dorosłych i dzieci.

Wystawy

W 2022 r. w Sali Zgody w Kamienicy Kultury prezentowane były dwie nowe wystawy stałe. “Ptaki” Izabeli i Romualda Stefaniaków (od lipca do grudnia) oraz “Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Jarocińskiej” (od grudnia). W czytelni Kamienicy Kultury zaprezentowano wystawę “Snutki” (czerwiec). Swoje prace o tematyce przyrodniczej, głównie ptasiej, prezentowała też osiemnastoletnia artystka - amatorka Katarzyna Andrzejewska. Wystawa, umieszczona była na specjalnym stelażu,  zdobiła czytelnię we wrześniu w Kamienicy Kultury. W bibliotece w Witaszycach, w Izbie Tradycji Ziemi Witaszyckiej, znajduje się wystawa prezentująca 15 lat działalności Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc.

Akcje promujące czytelnictwo

Wszystkie filie Biblioteki w ciągu całego 2022 roku podejmowały różne działania promujące czytelnictwo w swoich placówkach, m.in. Książka z koszyczka – wielkanocna akcja czytelnicza we wszystkich filiach bibliotecznych, która zachęcała do czytania książek wyeksponowanych w tytułowym koszyczku.  Randka w ciemno z książką - walentynkowa akcja promocji czytelnictwa we wszystkich filiach bibliotecznych. Czytelnicy mieli okazję wypożyczyć książki owinięte w szary papier – nie znając autora ani tytułu. W ten sposób niektórzy mieli okazję do zapoznania się z nieco inną literaturą niż czytają zazwyczaj. Było też książkobranie, zakazane książki, tłuste książki z okazji Tłustego Czwartku, tematyczne ekspozycje książek według koloru okładek czy z określonymi słowami w tytule itp. Relacje z tych działań były zamieszczane także na bibliotecznym profilu na FB. 

Zdjęcie dzieci z dyniami wykonanymi z materiału.
Zdjęcie rysunków z ptakami.
Zdjęcie zapakowanych książek w szary papier z naklejonym sercem.

Grupy zabawowe

Biorą w nich udział dzieci, które jeszcze nie chodzą do przedszkola wraz z opiekunami. Celem grup zabawowych jest stworzenie dzieciom przestrzeni do wspólnej aktywności. Poprzez  działania dzieci uczą się  podstawowych czynności takich jak: kolorowanie, naklejanie, wycinanie, zabawy w grupie, dzielenie się z innymi rówieśnikami. Wszystko to odbywa się pod czujnym okiem opiekuna, który dla dziecka stanowi oparcie i bezpieczeństwo. Zajęcia zaczęły się od stycznia 2022 r. i trwały do czerwca 2022 r. Kolejna edycja rozpoczęła się we wrześniu 2022 r., a zakończy się w czerwcu 2023 r. Przygotowano dla dzieci 7 spotkań o następującej tematyce: Wesołe kotki, Wiosennym spacerkiem po parku, Mali biało-czerwoni, Dzień Mamy, Jesienne mandale, Kolorowe jeże, a w Kindlotece - Wesołe Mikołaje. 

Zdjęcie szarego papieru z odciśniętymi dłońmi dzieci.
Zdjęcie przedstawia dzieci odciskające swoje pomalowane dłonie na papierze.

Działająca od 2020 r. w Kamienicy Kultury strefa młodzieży zaczyna być coraz bardziej rozpoznawalna w środowisku. W 2022 r. odwiedziło ją 2186 osób, z tego 218 korzystało ze stanowisk komputerowych. Do dyspozycji młodych ludzi są komputery, laptopy, telewizor z dostępem do Internetu i gry na Play Station. Często odwiedzana jest strefa relaksu, taras oraz ogród, gdzie można spotkać się z przyjaciółmi, poczytać książkę lub czasopisma.  

Zdjęcie słuchawek i książek .
Zdjęcie przestawia prace plastyczne.